Kantor online - zalety

Kantor internetowy

Kantor internetowy

Finanse w codziennym życiu studenta odgrywają oczywiście niebagatelną rolę. I myśląc o pieniądzach, mamy tu na myśli zarówno polskie złotówki, jak i waluty zagraniczne.

Obcych walut młody człowiek będzie potrzebować przy okazji wyjazdu w ramach wymiany studenckiej, do pracy czy po prostu na wakacje. 

Sprawdźmy więc, jak można wymieniać walutę online w kantorach internetowych.

Kantory internetowe to już obecnie stały element sieci. Bardzo wiele osób wymienia w nich waluty i korzysta z nich jako podstawowego miejsca takich wymian.

W dalszym ciągu jednak duża część osób nie wie do końca, czym są takie kantory, czy są godne zaufania i jak działają — wahając się, czy warto z nich korzystać.

Poniżej odpowiadamy na te wszystkie pytania, przybliżamy zasadę działania kantorów internetowych oraz podpowiadamy, w jakiej sytuacjach oraz dlaczego warto wymienić walutę właśnie w e-kantorach nie kantorach stacjonarnych czy bankach.

Czym jest kantor internetowy?

Kantor Internetowy to serwis dostępny online, który zajmuje się wymianą walut. Serwis taki działa podobne do bankowości elektronicznej.

Kantory internetowe są jednak prywatnymi markami, które zajmują się tego typu działalnością. Obecnie w Polsce działa na rynku ok. kilkudziesięciu takich kantorów.

Część z nich to duże kantory międzynarodowych lub ogólnopolskich marek a część to serwisy lokalnych kantorów stacjonarnych.

Ogólnie zasada działania opiera się na tym, iż wpłacamy przelewem do kantoru daną walutę, a następnie wymieniamy ją i otrzymujemy przelew zwrotny w innej walucie.

Usługi, jakie proponują tego typu kantory internetowe, są różne. Tą podstawową jest wymiana waluty. Najczęściej możemy skorzystać z wymiany wielu walut — nawet tych mniej popularnych.

Dodatkowo niektóre kantory mogą oferować wydanie karty fizycznej płatniczej do takiego konta poprzez, którą będą mogli wydawać walutę np. euro bezpośrednio z konta na kantorowego taką karą.

Pewna część e-kantorów oferuje również giełdę walutową, gdzie użytkownicy między sobą mogą wymienić waluty, ustalając kurs indywidualnie który czasami jest minimalnym kursem.

Aby skorzystać z wymiany walut w kantorze internetowym, należy mieć ukończone 18 lat i posiadać konta bankowe w odpowiednich walutach.

Jak przebiega w praktyce wymiana waluty?

Wymiana waluty w praktyce przebiega prosto i nie jest skomplikowanym procesem — choć na początku rzeczywiście może się takim wydawać.

Aby wymieniać walutę, najpierw należy założyć konto w danym kantorze internetowym, w którym zdecydowaliśmy się dokonać transakcji.

Odbywa się to podobnie do rejestracji konta w serwisie z muzyką czy poczty elektronicznej. Po podaniu wszystkich danych i utworzeniu konta, następnie należy podać rachunki bankowe, z których i na które będą dokonywane płatności.

Gdy mamy już założone i aktywne konto w kantorze i internetowym, możemy rozpocząć wymianę waluty. Najczęściej odbywa się ona w taki sposób, iż z naszego konta bankowego wysyłamy na konto kantoru daną walutę np. PLN lub USD.

Następnie wymieniamy w kantorze konkretną sumę — taką jaką przysłaliśmy lub mniejszą oraz wysyłamy ją z powrotem na nasze konto w danej walucie.

Czasami będziemy musieli złożyć zlecenie wymiany określonej sumy i wysłać daną sumę w innej walucie do kantoru, a kantor odeśle nam automatycznie już wymienione pieniądze.

Techniczny sposób wymiany może różnić się w zależności od danego kantoru, ale ogólnie zasada ich działania jest taka sama.

Kantor online - zalety

Dlaczego warto wymieniać walutę w kantorach online?

Kantory internetowe to bardzo korzystne miejsce do wymiany walut. Posiadają cały wachlarz korzyści i plusów, dla który warto wymienić walutę właśnie w taki sposób.

Pierwszym i największym jest bardzo atrakcyjny kurs walut oraz spread. W kantorach internetowych wynosi on przeważnie ok. kilku groszy, a na najpopularniejszych parach walutowych jest to nawet różnica ok. 2-3 groszy.

W porównaniu do kantorów stacjonarnych czy bankowych gdzie spread wynosi kilkanaście — kilkadziesiąt groszy jest to niezwykle korzystne finansowo rozwiązanie.

Kantory internetowe oferują taki spread dzięki bardzo dużemu obrotowi, braku kosztów prowadzenia naziemnych placówek czy dzięki braku konieczności obsługi fizycznej waluty.

To wszystko przekłada się na niezwykle atrakcyjne kursy dla osób wymieniających i satysfakcjonujący zarobek dla kantorów.

Drugim bardzo dużym plusem kantorów internetowych jest komfort wymiany walut. Jeśli chcemy wymienić waluty, nie musimy wychodzić z domu ani szukać stacjonarnych kantorów.

Jeśli zależy nam na czasie i po prostu nie mamy go wystarczająco dużo, cały proces wymiany walut może zająć jedynie kilka minut.

Jest to szczególnie korzystne, jeśli chcemy wymienić walutę po godzinach pracy kantorów lub najbliższy stacjonarny kantor znajduje się w dużej odległości.

Mając kartę walutową w banku możemy po prostu wypłacić euro lub dolary, będąc w centrum miasta lub podczas podróży.

Również, jeśli posiadamy już na koncie inną walutę, nie musimy jej wypłacać i wymieniać w kantorze naziemnym lub w banku po kiepskim kursie.

Elementem, który też jest niezwykle korzystny przy takiej wymianie walut, jest bezpieczeństwo całej transakcji.

Jako że odbywa się ona bezgotówkowo, nie musimy samodzielnie przenosić waluty do kantoru lub banku, żeby ją wymienić.

Zwłaszcza jeśli dysponujemy dużą ilością gotówki, jest to ryzykowny zabieg. Ponieważ często kantory nie znajdują się w centralnych miejscach, a udajemy się do nich samodzielnie.

Czy kantor internetowy jest bezpieczny?

Jednym z najczęściej padających pytań przy okazji dyskusji o kantorach internetowych jest to na temat ich bezpieczeństwa.

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca i kantory internetowe są bezpiecznym miejscem wymiany walut.

Legalnie działające kantory internetowe, muszą spełniać takie same wymagania jak te stacjonarne oraz również są pod nadzorem instytucji finansowych.

Oznacza to, że muszą stosować zasady i reguły zgodne z polskim prawem i obrotem finansowym. Jeśli zatem sprawdzimy i upewniamy się, że dany kantor działa legalnie np. sprawdzając jego regon, nip itp. nie musimy obawiać się.

Ranking sprawdzonych i zaufanych kantorów online, możesz sprawdzić na stronie https://darmowekontobankowe.org/ranking-kantorow-internetowych/

Ogólnie kantory internetowe, a szczególnie te największe są znanymi na całym świecie markami. Sponsorują one np. drużyny piłkarskie czy działają w internecie od wielu lat.

Korzystając zatem z tych najbardziej znanych, nie musimy również obawiać się o ich renomę itp. Kantory internetowe są również bezpieczne od technicznego punktu widzenia.

Strony internetowe są zabezpieczone w podobny sposób co np. serwisy bankowe.

Nie musimy zatem obawiać się o swoje dane czy przesłane pieniądze i możemy korzystać z nich w komfortowy sposób.

Sprawdź także, jak założyć online konto bankowe na skan dowodu.